Poradnik dla nowych w tematyce PBP
podstawowa wiedza na temat działania tego typu blogów
Aed Varen jest storytellingowym blogiem RPG pozbawionym klasycznej mechaniki. Skupia się on głównie na samej sztuce opowieści, a priorytetem autorów jest stworzenie wspólnie ciekawych historii.
Nasze postacie są przedstawiane za pomocą tzw. karty postaci (skrótowo KP). Karta postaci ma za zadanie zwięźle przedstawić postać — zawiera grafikę przedstawiającą bohatera, jego historię i jego najważniejsze cechy. Karta nie zawiera żadnych statystyk, może przybierać formę listu, wspomnienia czy opowieści. Tworząc kartę, można użyć dostępnych na blogu wzorów, które wizualnie upiększają post.
Posiadając kartę postaci, każdy z autorów może indywidualnie lub wspólnie z innymi tworzyć publikacje, które następnie pojawiają się na blogu.
Dołączenie do bloga
Pierwszą rzeczą, z jaką należy się zapoznać, jest regulamin oraz polityka prywatności — na drugiej z tych stron jest wyjaśniona kwestia zarządzania publikacjami autorów i praw autorskich, która gra kluczową rolę w razie opuszczenia bloga.W przewodniku można znaleźć objaśnienia praktycznych zasad działania bloga — listę wszystkiego, co można publikować, zasady nadawania tytułów publikacjom oraz zapisy regulujące ich treść.
Z ogólnym opisem świata możecie zapoznać się tutaj. Obowiązkowymi zakładkami do zapoznania się są aduan, magia, wielki pogrom, Loravia, a także królestwa, jeśli zdecydujesz się na postać pochodzącą spoza Loravii. Pozostałe zakładki opisują inne aspekty całego świata i królestwo, w którym miejsce ma akcja bloga. Są one dłuższe i szczegółowe.
Karta postaci
Następnie odsyłam cię do strony karta postaci, na której zamieszczone są wymagania co do kart postaci. Warto też spojrzeć teraz na karty innych autorów; tutaj znajdziesz zaś wzorowy przykład karty postaci. Jeśli na etapie rozpoczęcia prac nad kartą masz wątpliwości, czy twój pomysł przejdzie przez kontrolę administracji, nie zwlekaj z pytaniami.O czym warto pamiętać, tworząc naszego bohatera:
— nie ograniczaj się, wybierając nietuzinkową profesję czy piastowane stanowisko — granie władcą ogromnego królestwa na pewno będzie ciekawe, jeśli tylko znajdziesz kogoś, kto zechce poprowadzić z tobą wątek, a jego postać będzie mogła dowolnie integrować się z twoją postacią
— nie planuj wszystkiego do końca — warto pozostawić sobie otwarte pole do rozwoju postaci, który na pewno nastąpi z biegiem czasu
— nie wdawaj się w niepotrzebne szczegóły
— zachowaj coś dla siebie — nie zdradzaj o swojej postaci dosłownie wszystkiego — nutka tajemnicy na pewno zaciekawi innych graczy, pamiętaj jednak, że administracja musi znać pełną historię i zarys karty
Aby oddać kartę do sprawdzenia, administracja musi dodać cię do autorów bloga — do tego potrzebny jest nam twój adres mailowy. Gdy już otrzymasz i zaakceptujesz zaproszenie, umieszczasz kartę w poście i nadajesz jej odpowiedni tytuł: [KP] Imię i nazwisko twojej postaci. Teraz możesz także nadać jej stosowną oprawę graficzną. Do tego służą wzory kart, do których dostęp uzyskasz, pytając o nie administrację. Aby uzupełnić wzór, potrzebna jest podstawowa znajomość HTML i CSS; jeśli nie znasz się na tym — poproś o pomoc Infreę, która zajmuje się kodami oraz grafiką na naszym blogu.
Po zrobieniu tego wszystkiego zgłaszasz kartę do sprawdzenia członkowi administracji. Ta razem z członkami naszej „tajnej rady” sprawdzi, czy karta jest zgodna z realiami i regulaminem Aed Varen i skontaktuje się z tobą, wskazując elementy do poprawy bądź wyrażając zgodę na publikację. Kartę publikuje się dopiero po otrzymaniu wyraźnej zgody administracji. Pamiętaj, od momentu zaakceptowania zaproszenia do autorów bloga masz 14 dni, aby zgłosić swoją kartę.
Prowadzenie wątków
Mając już kartę, administracja automatycznie zapisze cię na liście autorów szukających wątków. Jeśli pragniesz pisać opowiadania indywidualnie — poinformuj o tym administrację.Twoim następnym krokiem jest zbadanie sytuacji i wypytanie innych autorów o chęć prowadzenia wątku. Wątek polega na wspólnym tworzeniu historii z drugą osobą, poprzez pisanie naprzemiennie przez obu autorów opowiadań, w których spotykają się ich postacie. Bieg historii w wątku można zaplanować, można też pisać go spontanicznie, mimo wszystko najlepiej jest jak najwięcej rzeczy uzgodnić, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Co ważne, pisząc opowiadanie z perspektywy swojej postaci ma się też częściową kontrolę nad zachowaniem postaci drugiego autora. Na blogu obowiązuje zasada jedna postać — jeden wątek, musisz szukać pośród wolnych postaci lub zaangażować się w wątek, który będzie miał miejsce w przeszłości.
To, o czym będziesz pisać leży całkowicie w waszej kwestii. Jedynym ograniczeniem jest to, że nie możesz zbytnio modyfikować ani nadawać kierunku ogólnej fabule bloga. To znaczy, że nie możesz bezpośrednio wpływać na najważniejsze aspekty świata.
Długość odpisów, planowanie przebiegu historii, ustalenie częstotliwości odpisów — to wszystko leży w kwestii autorów i administracja nie będzie w żaden sposób na te rzeczy wpływać. Jeśli chcesz prowadzić wątek z Mistrzem Gry, bądź rzutami kością — nie ma przeciw temu żadnych przeciwwskazań.
Funkcjonowanie bloga
Listy obecności pojawiają się zazwyczaj przy co drugim podsumowaniu miesiąca. Mają na celu formalnie sprawdzić, kto nadal deklaruje swoją przynależność do bloga. Aby wpisać się na listę, pod odpowiednim postem zamieść komentarz — np. zgłaszam się, zapisuję się na listę albo po prostu jestem.Podsumowania miesiąca są przygotowywane przez administrację. Można w nich znaleźć podliczenie słów napisanych przez autorów w danym miesiącu oraz oficjalne zapowiedzi zmian zarówno technicznych, jak i fabularnych.
Naszym głównym czatem jest serwer na Discordzie, którego używają wszyscy członkowie bloga.
Aktualnie, za wszystko odpowiedzialna jest Infrea. Jeśli jednak masz jakieś pytania, a administracja jest nieobecna, kieruj je do osób oznaczonych na serwerze rolą worldbuilding.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz